Jak vyčistit bazén po zimě
Nevíte jak vyčistit bazén po zimě? Jak připravit bazén na léto? Máme pro Vás jednoduchý návod. Čištění bazénu po zimní přestávce nemusí být dřina. Stačí dodržet základní pravidla a těšit se z křišťálové vody. Podle typu bazénu a jeho velikosti volíme zazimování a následné nastartování do jarní sezóny.
Čištění stěn bazénu
Pokud je bazén vypuštěný, postup je jednoduchý. Použijeme čistící prostředky pro bazén a jeho okolí. Vybírat můžeme sypké, tekuté, nebo gelové prostředky. Sypký super čistič se nanáší na povrch bazénu, nechá se působit a následně se bez námahy odstraní špína, důkladně opláchněte. Použitelné jsou na bazény různých povrchů, fólie, plastové, nerezové i s obkladem. Podobná je práce s tekutými přípravky. Tyto sypké a tekuté čistící prostředky jsou vhodné na mastnotu, saze, organické usazeniny a znečištění jako jsou řasy, pyly atd. Gelové čističe nestékají do vody a jsou vhodné pro mytí linky bazénu. Důležité je zbavit se řas v bazénu.
Speciální přípravky na bázi kyseliny fosforečné a chlorovodíkové si poradí nejen s klasickou bazénovou špínou, ale důkladně uvolní vodní kámen. Poté stačí nečistoty spolu s vodním kamenem a železitými usazeninami setřít hadrem. Více informací o čistění vodního kamene a údržbě tvrdé vody v bazénu naleznete v článku Jak odstranit vodní kámen.
Jak vyčistit dno bazénu
U vypuštěného bazénu postupujeme stejně jako u stěn bazénu. Pokud je v bazénu voda, použijeme na odstranění špíny bazénový vysavač. Využít můžeme manuální, případně automatické vysavače. Důležité je dostat špínu ze dna bazénu. Pozor na rozvíření usazenin.
Připojení filtrace a příslušenství
Stěny bazénu jsou vyčištěné, pustíme se do kontroly filtrační jednotky. Zkontrolujeme filtrační médium, u většiny bazénů je to filtrační písek, případně papírový filtr. Filtrační písek doporučujeme měnit, špinavý a starý písek ztrácí účinnost. Zvýší se tak náklady na provoz bazénu, délka provozu filtrace i množství spotřebované bazénové chemie. Vyměníme písek, připojíme pískovou filtraci. Dotahujeme spojení ručně, nikoliv nářadím – hrozí stržení šroubení. Následně připojíme veškeré příslušenství, ohřev vody v bazénu, dávkovače bazénové chemie a další. Důkladně zkontrolujeme veškeré těsnění a těsnost potrubí všech propojení s příslušenstvím bazénu. Dle typu bazénu a stylu zazimování propláchneme pískovou filtraci na proplach (je-li v bazénu voda po zimě). Pokud je bazén kompletně vypuštěn, dopustíme na požadovanou hladinu pro provoz bazénu. Nezapomeneme na proplach pískové filtrace. Zapojit do práce můžeme bazénový vysavač.
Čištění vody v bazénu po zimě
Po napuštění (případně dopuštění) vody do bazénu je první krok měření kvality vody, pomohou nám kvalitní testry vody. K měření vody po zimě jsou vhodné testovací proužky 5v1, zjistíte kompletní informace o vodě v bazénu. Nejdůležitější je správná hodnota pH. Pokud není správná hladina pH, dezinfekční prostředky pro úpravu vody v bazénu jsou neúčinné. Upravíme tedy hodnotu pH pomocí prostředků pH plus a pH mínus na hodnotu 6,8 až 7,2. Návod na použití naleznete u jednotlivých produktů, doporučujeme upravit pH, spustit filtraci a druhý den zkontrolovat hladinu pH kontrolním měřením. Nikdy nemíchejte s jinými chemikáliemi. Ukáže-li nám testr tvrdou vodu, ošetříme ji příslušnými prostředky na tvrdost vody.
Dále aplikujeme chlor šok pro šokovou dezinfekci a uvedení bazénu do provozu. Použít můžeme produkt Chlor start, ideální pro nastartování bazénu po zimě – zachlorování. Nastane běžná sezóní úprava vody v bazénu pomocí tablet, manuálním, nebo automatickým dávkováním chloru.
Použita může být bezchlorová chemie do bazénu. Jako u chlorové formy je třeba ošetřit vodu zvýšenou dávkou dezinfekce. Většina přípravků je na bázi aktivního kyslíku, dále se přidává kyslíkový aktivátor, případně algicid.
Doufáme, že tento návod jak vyčistit bazén po zimě byl užitečný. Více informací o jednotlivých prostředcích včetně návodu k použití naleznete na webu
www.virivky-sauny.eu/kategorie/bazenova-chemie/